Strecha je pokrytá poškodenou polyuretánovou penou

Polyuretánová pena je široko používaná v stavebníctve. Jedným z najčastejšie používaných sú montážne peny, ktoré používame na utesnenie pri montáži dverí alebo okien.
Polyuretánová pena sa používa aj ako všestranná tepelná izolácia. Vďaka veľmi dobrým tepelným parametrom (Lambda koeficient je takmer dvakrát lepší ako polystyrén alebo minerálna vlna), ako aj dobrej priľnavosti, sa čoraz častejšie používa ako izolácia podkrovia v priemyselnej výstavbe. V prípade uzavretých priestorov môžeme úspešne použiť penu s otvorenými bunkami.

Oveľa väčšou výzvou je tepelná izolácia plochých striech, ktorá sa vo väčšine prípadov musí robiť zvonku. V tomto prípade potrebujeme polyuretánovú penu s uzavretými bunkami s vysokou hustotou (nad 50 kg/m3). To však nevylučuje hlavnú nevýhodu polyuretánovej peny, t.j. nedostatočnú odolnosť voči ultrafialovému žiareniu. Jediný spôsob, ako chrániť penu pred UV žiarením, je zakryť ju ochranným povlakom.

V procese odstraňovania poškodenej vrchnej vrstvy peny

Pozrite sa, ktoré produkty DuroDACH budú pre vás užitočné

V produktovom rade DuroDACH nájdete niekoľko riešení, ktoré zabezpečia účinnú ochranu polyuretánovej peny. Máme na výber z dvoch základných tesniacich membrán: DuroDACH S, 100% polyuretánová živica, a DuroDACH R – polyuretánovo-akrylový hybrid. Na nový penový substrát nie sú potrebné žiadne základné nátery, zatiaľ čo na starú poškodenú penu odporúčame po odstránení šupinatých vrstiev použiť živicu DuroGRUNT 2K – Universal Primer Coating.

Ako vieme, strechy pokryté polyuretánovou penou nie sú dokonale hladké, čo umožňujú príslušné normy, takže stagnácia vody na takýchto strechách je prakticky nevyhnutná (pokiaľ nie je na veľkom svahu). V populárnych akrylových povlakoch na trhu, ktoré nie sú odolné voči stojatej vode, je tento problém po niekoľkých rokoch veľmi viditeľný. Obe naše membrány sú odolné voči stojatej vode, čo zaručuje plnú ochranu polyuretánovej peny.

Aplikácia DuroDACH R 1. vrstvy

Ďalšou nevýhodou polyuretánovej peny je záľuba vtákov v klovaní. Na miestach, kde sa ľudia zhromažďujú, napríklad na sídliskách, je to mor. Naše výrobky posilňujú odolnosť peny voči mechanickému poškodeniu (vrátane poškodenia vtákmi), ale v tomto prípade odporúčame použiť dodatočnú tesniacu vrstvu vo forme polyuretánovej živice DuroROCH TOP-S. Môžete tiež zájsť ďalej a naliať celý povrch s 0,4 – 0,8 mm alebo 0,8 – 1,2 mm kremenným pieskom medzi vrstvy DuroDACH S alebo DuroDACH R.

Mnohí investori robia chybu, keď míňajú relatívne veľké množstvo peňazí na polyuretánovú penu na streche, bez toho, aby venovali dostatočnú pozornosť uzatváracej vrstve, najčastejšie si vyberajú najlacnejšie akrylové povlaky aplikované v malých hrúbkach. Toto je krátkozraké myslenie, pretože asi po 5 rokoch budú nútení vykonávať údržbu strechy, čo súvisí s ďalšími nákladmi. Ak sa takáto údržba zanedbá, akrylový povlak sa začne odlupovať a odhalí polyuretánovú penu, ktorá sa rýchlo zničí UV žiarením a poveternostnými vplyvmi. V takom prípade je oprava takejto strechy už veľmi drahá, pretože zahŕňa mechanické odstránenie vrchnej vrstvy izolácie, ktorá bola poškodená slnkom. Okrem nákladov to má za následok aj zhoršenie hodnoty U strechy (nižšia hrúbka izolácie).

UV ochrana peny v systéme DuroDACH

Účinná ochrana peny pred UV žiarením je preto kľúčová už vo fáze novej investície do tepelnej izolácie týmto materiálom.

Naše materiály ochránia strechu pokrytú polyuretánovou penou minimálne 10 rokov.