Systémy DuroDACH používajú polyuretánové povlaky na hydroizoláciu striech. V dnešnom článku by sme chceli objasniť, čo presne je PU povlak a kde inde sa používa. Ak ste zvedaví - pozývame vás čítať ďalej!

Čo je polyuretánový povlak?

Polyuretánové povlaky sú výrobky vyrobené z polyizokyanátov a polyolov. Reakcia sa môže vyskytnúť s polyolom, polyamínom alebo vodou, čo znamená, že PU farba môže obsahovať uretán, močovinu, alofán a väzby byrety.

Polyuretán je známejší svojimi tekutými povlakmi a farbami, ale jeho aplikácie sú rôznorodé, od mäkkých, pružných pien až po tuhú izoláciu. Je to jedinečná chemická zlúčenina, cenená pre svoju mimoriadnu všestrannosť a trvanlivosť. Používa sa v mnohých priemyselných odvetviach, od nábytku až po automobilový priemysel.

Aplikácie polyuretánového povlaku

Polyuretánové povlaky sú široko používané v mnohých priemyselných odvetviach, ako uvidíte nižšie.

PU nátery v leteckom priemysle

Počas letu sú lietadlá vystavené rýchlym a významným zmenám teploty zvnútra aj zvonka. Na vonkajšej strane sa používajú polyuretánové povlaky na vodnej báze na ochranu pred prvkami, zatiaľ čo akrylové polyuretány sa používajú na ochranu okien a vonkajších svetelných krytov.

Polyuretánové povlaky v automobilovom priemysle

V automobilovom priemysle sa široko používajú polyuretánové nátery, od vonkajších farieb odolných proti poškriabaniu, ktoré zlepšujú lesk a zachovávajú farbu, až po nátery na sklo a okná pre extra pevnosť a ochranu pred zahmlením.

PU nátery v stavebníctve

Polyuretánové povlaky sa často používajú nielen na dokončovanie podláh, ale aj na oceľové a betónové prvky, hotové architektonické detaily, vďaka čomu sú pevnejšie, menej náchylné na hrdzu a odolnejšie voči poškriabaniu, poškriabaniu. PU náter sa často používa na hydroizoláciu dlaždíc na terasách alebo balkónoch.

Polyuretánové nátery na hydroizoláciu striech

Polyuretánový náter sa používa ako účinný prostriedok na hydroizoláciu striech a poskytuje trvalú ochranu pred vlhkosťou, vodou a inými vonkajšími faktormi. Vďaka svojej výnimočnej flexibilite a trvanlivosti sú polyuretánové povlaky vynikajúcou ochrannou bariérou, ktorá odolá extrémnym poveternostným podmienkam, tepelným pohybom konštrukcií a iným druhom fyzického namáhania. Polyuretánové povlaky účinne zabraňujú prenikaniu vody, chránia strechu pred únikmi a poškodením vlhkosťou.

Polyuretánový povlak je všestranné riešenie používané v rôznych priemyselných odvetviach. Používa sa nielen na hydroizoláciu striech, terás alebo dlaždíc, ale aj v leteckom a automobilovom priemysle. Vedeli ste, na čo sa používajú PU povlaky? Alebo možno viete, kde sa ešte používa polyuretán, dajte mi vedieť v komentároch!