Strecha je jedným z najdôležitejších prvkov každej budovy. Chráni nás a náš majetok pred dažďom, snehom, vetrom a inými nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Preto je veľmi dôležité udržiavať ho v dobrom stave. V dnešnom článku sa zameriame na problémy, ktoré je potrebné mať na pamäti pri plánovaní utesnenia strešnej lepenky, pozývame vás, aby ste čítali ďalej!

Výber správneho tesniaceho materiálu

Hydroizolácia strechy z dechtového papiera vám umožňuje zabrániť škodám spôsobeným poveternostnými podmienkami, ako je krupobitie, dážď, intenzívne slnečné svetlo alebo sneh. Tradične sa na utesnenie používa ďalšia vrstva tepelne tesniteľnej strešnej lepenky, ale nejde o dlhodobé riešenie, pretože táto membrána môže časom prasknúť. V súčasnosti sa na utesnenie čoraz častejšie používajú tekuté polyuretánové membrány, ako aj sendvičové panely a materiál EPDM.

Príprava povrchu strechy na hydroizoláciu

Pred začatím tesniacich prác je potrebné dôkladne pripraviť povrch strechy. Odstráňte všetky nečistoty, ako sú listy, konáre alebo machy. Ak je viditeľné poškodenie strechy, ako sú praskliny alebo diery, mali by sa pred hydroizoláciou opraviť.

Po oprave akéhokoľvek poškodenia strechy je tiež dôležité pred nanesením tesniacich materiálov sa uistiť, že povrch je úplne suchý. Vysoká vlhkosť alebo prítomnosť vody na streche môže výrazne znížiť účinnosť tmelu a viesť k problémom v budúcnosti. Okrem toho je dobré posúdiť celkový stav povrchu strechy, aby sa zabezpečila najlepšia priľnavosť a účinnosť tesniacej hmoty.

Pozornosť venovaná detailom pri hydroizolácii strechy

Je potrebné dôkladne utesniť miesta, kde sa strešná lepenka spája s inými prvkami strechy, ako sú komíny, vetranie alebo strešné okná. Je tiež dôležité, aby strešná lepenka bola rovnomerne rozložená a priľnutá k povrchu.

Pravidelná údržba strešnej lepenky

Hydroizolácia strešnej lepenky nie je len jednorazová práca. Strecha vyžaduje pravidelnú údržbu, stav tesnenia sa musí pravidelne kontrolovať a prípadné poškodenie sa musí opraviť. Pravidelné kontroly pomáhajú predchádzať vážnejším problémom v budúcnosti.

Čo by ste ešte mali vedieť o hydroizolácii strešnej lepenky?

Pri hydroizolácii strešnej lepenky je dôležité aplikovať tmel rovnomerne, aby sa zabránilo tvorbe medzier. Pred nanesením tekutej polyuretánovej živice je potrebné starostlivo pripraviť povrch, ktorý musí byť čistý a suchý, aby sa zabezpečila primeraná priľnavosť. Okrem toho sa pri použití tekutej hydroizolačnej membrány odporúča položiť na podklad vystuženú netkanú textíliu, čo zvyšuje trvanlivosť a účinnosť izolácie.

Hydroizolácia strešnej lepenky je dôležitou súčasťou starostlivosti o budovu a jej trvanlivosť. Tiež stojí za to poradiť sa s odborníkom, ktorý vám pomôže prispôsobiť proces tesnenia vašim individuálnym potrebám a stavebným podmienkam, neváhajte nás kontaktovať!