Zatekajúca strecha môže spôsobiť veľa problémov, vrátane škvŕn od vody na stenách alebo dokonca tvorby húb, ktoré sú nebezpečné pre zdravie. Aby sa tomu zabránilo, stojí za to postarať sa o správnu ochranu a hydroizoláciu krytiny budovy. V nasledujúcom článku vám ukážeme, ako utesniť zatekajúcu strechu na príklade strešnej lepenky, plechu a ďalších.

Ako urobiť strešnú lepenku vodotesnú?

Najlepšie je utesniť strešnú lepenku materiálmi, ktoré sú odolné voči meniacim sa poveternostným podmienkam. Tento typ riešenia je často odporúčaný odborníkmi, pretože môže zlepšiť prirodzene slabé vlastnosti asfaltovej strešnej lepenky. Účinná hydroizolácia a hydroizolácia strechy sa často vykonáva s použitím ľahko aplikovateľných ochranných prostriedkov, ktoré môžete použiť aj sami.

Hydroizolácia strešnej lepenky sa najlepšie vykonáva po dôkladnom vyčistení celej strešnej krytiny. Odstránenie všetkých nečistôt je nevyhnutné, ak chceme, aby hydroizolácia presne priľnula a fungovala správne. Netesná strecha z dechtového papiera by mala byť dôkladne vysušená a potom by mala byť prvá vrstva hydroizolácie aplikovaná na celý povrch. V tomto bode stojí za zváženie aj použitie ďalšej vrstvy odrážajúcej slnko, ktorá nielen utesní strechu, ale bude zodpovedná aj za odraz slnečných lúčov, čím zabráni prehriatiu budovy.

Ako urobiť plechovú strechu vodotesnú?

Hydroizolácia plechovej strechy môže byť o niečo zložitejšia ako plochá strecha. Je to spôsobené tým, že tento typ strešnej krytiny používa rôzne typy vlnitého plechu, ktorý nielenže nie je plochý, ale môže byť aj klzký. Preto je obzvlášť dôležité zvoliť správnu metódu a zaistiť bezpečnosť počas práce. Najlepšie je utesniť netesnú plechovú strechu tekutou hydroizoláciou pomocou náterových agregátov. Vďaka tomu bude ochranná membrána schopná dosiahnuť každý kút a ohyb plechu.

Každá práca na streche si vyžaduje opatrnosť, ale je obzvlášť dôležitá, keď je strecha klzká. Pri práci v takýchto podmienkach je o to dôležitejšie nosiť správne upevnený záchranný postroj.

Ako urobiť hydroizoláciu starej strechy?

Hydroizolácia starej strechy je problém, ktorý si vyžaduje osobitnú pozornosť. Stáva sa, že starý asfalt na mnohých miestach cítil praskliny a zároveň celý materiál už nemá správne vlastnosti. Preto stojí za to pripomenúť, že netesná strecha s dechtovým papierom v žalostnom stave by mala byť úplne utesnená. Lokálne opravy nezabránia zhoršeniu zvyšku materiálu na streche.

Ako urobiť strešné tesnenie v komíne?

Zatekajúca strecha v komíne môže byť obzvlášť problematická. Je to preto, že je to miesto, ktoré je náchylnejšie na poškodenie, pretože prítomnosť komína núti rozbiť kontinuitu strešnej lepenky alebo plechu. Pre efektívne utesnenie strechy pri komíne je preto dobré použiť materiál, ktorý bude dostatočne tekutý alebo tvárny, aby ľahko vyplnil aj tie najmenšie medzery pri spájaní komína so strechou.

Ako vidíte, jednou z najlepších metód na utesnenie zatekajúcej strechy je použitie relatívne plastovej alebo dokonca tekutej izolačnej membrány, ktorá sa ľahko prispôsobí akémukoľvek povrchu.