Tesniaca hmota je zvyčajne hustá pasta založená na rôznych druhoch živíc (polyuretán, bitúmen, akryl atď.), Ktoré sa používajú na utesnenie miest, ktoré nie je možné utesniť tekutou fóliou (ktorá je príliš tenká) kvôli ich komplikovanému tvaru alebo príliš vysokému sklonu. Takýmito miestami môžu byť všetky druhy komínov, lemovania, strešných odtokov, svetlíkov a mnoho ďalších. Ako vidíte, jedná sa o veľmi všestranné výrobky. Malo by sa však pamätať na to, že vzhľadom na svoju vysokú hustotu nie sú tieto výrobky určené na ochranu väčších plôch. Na takéto aplikácie by sa mali použiť vzácnejšie materiály, ktoré sa dajú ľahšie rozotrieť ručne (valčekom) alebo striekaním po celom sklone strechy. Napríklad polyuretánové živice fungujú dobre pre takéto aplikácie.
V našom sortimente nájdete dva typy tmelov. Jedným z nich je DuroRODACH D, polyuretánová živica zahustená polypropylénovými vláknami. Tieto vlákna slúžia na posilnenie mechanickej pevnosti tesniacej hmoty a tiež jej dodávajú správnu hustotu, takže po aplikácii zostáva na zvislých povrchoch. Tmel má mnoho ďalších výhod, vrátane odolnosti voči vysokým a nízkym teplotám pri zachovaní vysokej flexibility, vysokej mechanickej a chemickej odolnosti, premostenia trhlín až do 2 mm a odolnosti voči rôznym poveternostným podmienkam.
Ďalším produktom, ktorý má podobné aplikácie, je strešný tmel DuroLASTIK. Je to hustá hmota na báze polyuretánových živíc s konzistenciou podobnou silikónu, vyznačujúca sa veľmi vysokou elasticitou a schopnosťou deformácie, odolná voči poveternostným podmienkam, extrémnym teplotám (od -40 ° C do + 90 ° C), s dobrou mechanickou odolnosťou v chémii. Napriek svojmu názvu sa používa nielen na strechách, ale napríklad aj na betónových podlahách ako pružná výplň dilatačných škár, ktoré sú nepostrádateľným prvkom zabraňujúcim zmršťovaniu betónu a prasklinám v ňom.

Utesnenie strešného odtoku tmelom


Na ktorý povrch je možné aplikovať tesniace materiály?

Tmel DuroRODACH D aj strešný tmel DuroLASTIK je možné aplikovať na betónové podklady, cementové potery, strešnú lepenku, oceľ, hliník, PVC a EPDM membrány, drevo, sklo a mnoho ďalších podkladov. V niektorých prípadoch, najmä na hladkých povrchoch, môže byť potrebné naniesť vhodný základný náter.
V akých aplikáciách je možné použiť tmely?

Produkt DuroDACH D sa odporúča predovšetkým na hydroizolačné práce na strechách, t.j. zložité prvky na ňom. Patria sem spoje strešnej lepenky s lemovaním, strešné odtoky, odkvapy, svetlíky atď. Príkladom použitia tmelu je strecha, kde sú umiestnené základňové stanice mobilných telefónov. Vzhľadom na náklady na demontáž a opätovnú montáž, ako aj náklady spojené s prerušením prevádzky týchto zariadení, správcovia budov často čelia dileme, ako takúto strechu utesniť. Na záchranu prichádzajú tekuté polyuretánové membrány a ako doplnok k nim sa tmely používajú na ochranu zložitých tvarov, ktoré sa v tomto prípade môžu použiť napríklad na ochranu malých základov, na ktorých je založená konštrukcia telekomunikačných antén.
Strešný tmel

Ako sa tmel nanáša?

Nanášanie tmelu je možné vykonať štetcom, špachtľou alebo tesniacou pištoľou (strešný tmel DuroLASTIK). Vďaka tomu sa dá aplikovať v pomerne veľkej hrúbke (až 2mm) naraz.
Nezabudnite substrát správne vyčistiť. Nové povrchy nevyžadujú použitie základnej vrstvy, na starých, špinavých alebo nestabilných povrchoch stojí za to použiť vhodný základný náter (pokiaľ nejde o núdzovú opravu za nepriaznivých poveternostných podmienok - v tomto prípade by sa však mala brať do úvahy kratšia životnosť).